Vrabčáci

V naší třídě pracujeme podle principů Montessori filosofie. Co to znamená? Zaměřujeme se především na individualitu a samostatnost dítěte, vytváříme podmínky pro jeho svobodný rozvoj. Svoboda ovšem neznamená, že si dítě může dělat, co chce bez respektu k ostatním. Znamená to, že si dítě může zvolit, co ho zajímá, čemu se chce věnovat, na čem chce pracovat. Dítě je přirozeně zvídavé a do svých šesti let nasává informace z okolí jako houba. Rádo poznává, zjišťuje, učí se novým věcem a nejlépe se naučí to, na co je právě vnitřně nastavené. Někdo chce poznávat písmenka, někdo chce přelévat či přesýpat, někdo má chuť pracovat v dílně… a na nás učitelkách je být dobrými pozorovatelkami, abychom přesně věděly, co dítě právě potřebuje. Abychom mu připravily dostatečně podnětné prostředí a uměly mu nabídnout to, co je pro něj právě teď nejlepší.

Dítě nejen v předškolním vzdělávání má mít možnost poznávat pomocí všech smyslů. Ve třídě máme proto mnoho pomůcek a prostor je rozdělen podle vzdělávacích činností. Máme kout s praktickým životem, kde děti přelévají, přesýpají, třídí různé materiály, strouhají, krájí, učí se sebeobsluze… Dále kout se smyslovým materiálem, kde poznáváme svět pomocí všech pěti smyslů. Máme prostor pro český jazyk a matematiku. Také vše, co se našeho vesmíru týká má u nás svoje místo – tzv. kosmická výchova dopřeje dětem poznat vše o planetě Zemi a životu na ní, Slunci, Měsíci…. Ve školce máme výtvarný kout na tvoření dle naší fantazie a velkou dílnu nejen pro kluky, kde řežeme, zatloukáme, vyrábíme ze dřeva. Také kostymérna tu je. To proto, že dramatická výchova je pro děti velmi důležitá. Najdete u nás i relaxační kout s knihovnou, kde děti mohou odpočívat. Důležitá je pro nás Elipsa, na té se každý den scházíme, je to místo, kde probíhají naše projekty. Je to prostor, kde můžeme společně diskutovat, kde se učíme respektovat a naslouchat druhým, kde můžeme řešit, co nás trápí a sdělovat, co nám udělalo radost.

Asi tady nedokážeme popsat vše, co se u nás u Vrabčáků děje. Ale je tu možnost domluvit si návštěvu a přijít k nám. Budeme rádi.

Krásné dny přejeme my, Vrabčáci

Sledujte nás také na facebooku

Facebook